دومینوی غم ها

جالبه که وقتی شروع می کنی به گذشته نگاه کردن، چیزایی یادت میاد که انگار تا وقتی با چراغ قوه نرفته بودی تو راهروهای قدیمی ذهنت بگردی، تو تاریکی مونده بودن و حالا زیر نور ضعیفی که گرفتی دستت، دومینویی از خاطرات خاک خورده رو به خاطر میاری.

پریشب داشتم برای پگاه تعریف میکردم که چقدر دوست دارم برم نازی آباد زندگی کنم. اولین محل زندگی ای که یادم میاد داشتم. با کوچه های مرتبش، خونه های هنوز قدیمی و پر از درختش، پیچک همیشه سبز ِهمسایه روبرویی خونه خاله اینا تو کوچه بالایی، خانه فرهنگ کوشا و دو تا کلاس فسقلی نارنجی رنگش که شبیه ایگلو وسط حیاط سر در آورده بودن. دبستان جواد موفقیان که زهرا میگفت با لباس فرم آبی دامن دار مهدکودکم نیام تو حیاطش چون دوستاش می فهمن یه خواهر مهدکودکی داره. انگار خواهر مهد کودکی داشتن جرم بود.

خونه ما یه محوطه مربع شکل پر از درخت خیلی بزرگ جلوش داشت. مربع سبز گنده دورش نرده های سبز داشت و دو تا ضلع روبروی همش، با کوچه ما و کوچه بالایی مماس بود. دو ضلع دیگه ش خونه الناز اینا و یه سری خونه دیگه بود. الناز اولین دوستم بود که موهای صاف چتری داشت که من نداشتم. من تا پنج سالگی تقریبا هیچی مو نداشتم و موهای الناز رو دوست داشتم که صاف و مصری بود و نور که توش میفتاد واویلا میشد. الناز خاک بازی میکرد و سنگ جمع میکرد و با آب دهنش حباب درست میکرد و مادر جان بهار میگفت باهاش نپلکم چون دختر تمیزی نیست. مادر جان بهار میگفت تاپ سبزه که زهرا نازنجیش رو داره نباید بیرون پوشید، چون ما مثل شراره اینا از اون خونواده هاش نیستیم. شراره سه سالش بود و تاپ قرمز می پوشید و مامانش موهاشو کوجه ای میکرد میفرستاد تو کوچه. ما غروب ها تو کوچه بودیم، من تی شرت راه راه نارنجی می پوشیدم و دمپایی های سبز داشتم و کسی بازی راهم نمی داد. حتی آرزو که از زهرا دو سال بزرگتر بود و به نظر من آدم آخرِ بزرگ شدناش قد آرزو می شد. یه خال قهوه ای پشت گردنش داشت که هیشکی نداشت و اینطوری از پشت هم میفهمیدی کدوم آرزوعه کدوم زهراست.

یه بار با زهرا مسابقه گذاشتیم دور اون محوطه مربعی ناشناخته که نمیدونستیم کاربردش چیه، بدوئیم. اولش زهرا می دوید و الناز بلند بلند میشمرد. چهار دور دوید. من یه سگ پلاستیکی داشتم که روش رو با خز پوشونده بودن و دور گردنش روبان قرمز داشت. اگه میشوندیش رو زمین و کمرش رو فشار می دادی، می پرید بالا و راست می ایستاد. سگم رو زدم زیر بغلم و دویدم. دو دور دویدم. با دمپایی های سبزم دویدم و قضیه حیثیتی بود و من ته ته زوری که پاهای لاغرم داشت رو میزدم که زودتر از زهرا تموم شه. دور سوم سر پیچ همین که رسیدم به الناز که داشت میشمرد، با صورت خوردم زمین. روی دماغم بین دو تا ابروم یه زخم به اندازه لوبیا درست شد. اون موقع کل صورتم قد بچه طالبی بود. کلی خون اومد و هراسون بردنم دکتر. یه پماد بهم داد که نصف بسته ش آبی بود و محتواش زرد. جای زخمه تا همین چند سال پیش بین ابروهام بود. اولِ جایی که دماغ آدم شروع میشه. الانم نیمرخ دماغم  از سمت چپ یه برجستگی کوچیک داره که جای همون زخمه.

کلی از مهدکودکم عکس دارم ولی تو هیچکدوم زخم دماغم معلوم نیست. مهد کودکم که تو همون ایگلو های نارنجی بود. که من تنها سارای توش بودم و دیگه هیچوقت هیچجا تنها سارای کلاس نبودم. و بچه ها بهم می خندیدن که مو ندارم. فرم مهدکودکم که خاله م و مامانم دوخته بودن آبی آسمونی بود و دامن چین چین داشت و سر آستین ها و یقه هاش توری، دخترونه ی دخترونه بود، عین لباسای توی قصه های جزیره. عین سارا پولی.  نوید شکاری و دوستش امیر بهم می خندیدن که تو پسری لباس دخترونه تنت کردن. من با روسری قرمز دیزنی میرفتم مهد که به موهای کمم نخندن و آخر سال که موهام به اندازه نیلوفر بلند شد با ده تا گل سر رنگی رفتم جشن که همه بدونن من دخترم و موهامم قد نیلوفر بلند شده. با یه کوله پشتی میمونی. اسمش می مو بود. یه لبخند سرتاسری از اینور صورت سفیدش تا اون ور صورت سفیدش داشت که با کاموای قرمز دوخته شده بود و گوش هاش حتی سوراخ هم داشتن. میشد دست کنی تو گوشش و وانمود کنی میخوای هیچی نشنوه. دم نداشت. دست و پاش قد هم بود و از کل بدنه ش، فقط یه سوراخ پشت کمرش بود قد یه گوشی موبایل شش اینچ، که زیپ می خورد و توش مداد و پاک کن میریختم. نمیدونم چی به سرش اومد. کجاست.


اینجا متوقف شدم.

و برای کوله پشتی ای که مادر جان بهارم برام دوخته بود و اسمش می مو بود و معلوم نیست چقدر به دست و پا و صورت و لبخند عجیب ترسناکش کوک های ریز ندیدنی زده بود و تهش از کل بدنه ش قد یه جامدادی برای من جیب درست کرده بود

برای کوک ها

برای دست هایی که نشستن دونه دونه یه میمون قهوه ای بدون دم رو کوک زدن

برای صاحب دست ها


زار زدم.

یک سال و چهار ماه طول کشید.

ولی بالاخره نبودنت رو زار زدم.


میدونید، اون روز هم، پگاه تک و تنها اومده بود و نشسته بود تو ماشینش دم در خونه ما. و منو برد ته کوچه نشستیم تو پرایدش و خندیدیم به حضار و عزارادان که داشتن کولی باری در میاوردن. فکر کنم برام یه چیز خوردنی هم آورده بود و جعبه دستمال ماشینش رو هم آورده بود گذاشته بود رو داشبورد برای من که می خندیدم عوض گریه. بعدِ تقریبا یک ساعت، ما از ته کوچه دور زدیم که برگردیم دم در خونه و پیاده م کنه، و  من دیدم پسرداییم و پسرخاله م دارن پلاکارد میزنن دم در و اونجا انگار فهمیدم یه اتفاقی افتاده که کنترل زد نداره و زدم زیر گریه.

هفته بعدش مسابقه جام آتش جادوگران بود و من از سر خاک برگشتم و مسابقه رو شرکت کردم و نمره ای که گرفتم بد-افتضاح- بود و استدلال داورا این بود که «در حد خودت ظاهر نشدی و توقعمون بیشتر بوده.» از بین داور ها فقط دو نفر میدونستن من دارم از سر خاک میام و من اصلا ایده ای ندارم چه مرگم بود که اون وسط رفتم مسابقه جام آتش رو هم شرکت کردم عوض اینکه بشینم زار بزنم به حال خودم و به حال مادر جان بهارم. یادمه که توقع داشتم با اینکه نمی دونن ولی بدونن من تو شرایط درستی نیستم و گور بابای هرچی تا قبل این نوشتم و خوشتون اومده من الان دارم لیترالی  از سر قبر عزیزم میام. و رفتم دعوا کردم که چرا میگید توقعمون بیشتر بوده و یعنی چی که توقعتون از منِ فرق داره با توقعتون از نوشته های چیپ بقیه.

اما نرفتم به بقیه شون خبر بدم که من دقیقا هفته پیش کدوم عزیزم رو از دست دادم و الان هم تو خونه مون جنگه بر سر بقیه زندگیش و یه کم شعور انسانی و رافت اسلامی(!) داشته باشید نسبت به من. مسابقه تموم شد و نمره منم همونطوری چرت باقی موند.

از حرف زدن در موردش خودداری کردم. حتی وقتی در مورد مادر جان بهار حرف میزدم-و حتی گاهی هنوز-فعل گذشته به کار نمی بردم. به کسی نگفتم دلم گرفته. تنهام. تف به این زندگی. تف به تابستون. تف به سیزده مرداد. تف به سه شنبه ها. تف به سر ظهر. تف به ماکارونی و هر چی که تقارن داره با اون روز. بقیه آدما عکس های مامان رو میذاشتن تو کیف پول و بک گراند گوشی و روی میز توالتشون. من همه عکسای مادر جان بهار رو قایم کردم که یه وقت دیدنش برام عادت نشه. که یادم نره دیگه نیست. که روزمره نشه هیچوقت.

هولدن گفته بود عوض اینکه ادای آدمای قوی رو دربیاری و بگی بهش فکر نمی کنم که گریه م نگیره، اتفاقا بهش فکر کن که گریه ت بگیره. یه دفتر برداشتم و هرچی ازش یادم میومد نوشتم. مثلا اینکه فیروزه دوست داشت و عین دو تا زاغچه میرفتیم با هم ویترین فیروزه فروشی ها و نقره فروشی ها رو نگاه می کردیم. اینکه شصت دست راستش رو با فر سوزونده بود. اینکه ناخن اشاره ش شبیه ناخن اشاره من یه کم کج در میومد. اینکه به جای «اون رو بده» میگفت «اونه رِ بده» و ادای بابا رو در میاورد. اینکه زیر لبی آواز می خوند موقع غذا پختن. اینکه سمت چپ دماغش یه خال گوشتی ریز بی رنگ داشت. اینکه فلفل نمیخورد. اینکه ظرفا رو با دست میشست. نوشتم و واسه خودم ریز ریز اشک ریختم. اما نرفتم به کسی بگم دلم تنگشه. بگم فیروزه ها منو یاد مامانم میندازن. بگم از دیدن مامانا گریه م میگیره. تو دفترم نوشتم و گریه کردم. اینجا نوشتم و گریه کردم. کامنتا رو بستم که حرفش نشه.

بعد کم کم حس کردم دارم سوراخ میشم. عین یه کیسه که بیشتر از ظرفیتش سنگین بشه. میدیدم یهو وسط بحث در مورد اتصال سرور به کلاینت دارم میگم مامانم یه بار تلفن رو زده بود به برق و تلفن سوخته بود. داشتیم غذا می خوردیم و من بی مقدمه میگفتم مامان من توش به جای گوشت چرخ کرده گوشت خورشتی میریزه. رفته بودیم شهروند و من قفسه هایی که دفعه آخری مامان رفته بود سرشون و مثلا قوری برداشته بود نشون بچه ها می دادم. تو ولنجک گم شده بودیم و من با آب و تاب خاطره اول مهر 92 که با مامان تو راه دانشگاه گم شدیم تعریف می کردم...لازم بود یکی با من حرف بزنه. لازم بود من به یکی بگم چقدر چیزای مختلفی ازش یادمه و چقدر همه چی منو به یادش میندازه. به یکی بگم که من انقدری که به نظر میرسم سنگ نیستم، من ته تهش یه گوی بلورین ترک خورده ام. که من نمیتونم، که من میخوام بمیرم مادر جان بهارم رو یه بار دیگه ببینم، که من پیش خودم میگم وقتی مادر جان بهارم اینجا نیست گور بابای این زندگی و چه فایده داره بودن من وقتی قراره اون نباشه. که من دلم تنگه، که من افسرده شدم اصن، که من ریز و نحیف و تنهام واسه این همه بار. که یه سال گذشته و من یه دل سیر واسه مادر جان بهارم زار نزدم.

ولی نگفتم.

فقط همه چی ریزه ریزه ربط پیدا می کرد به مادر جان بهار. از نازی آباد تا گوشت لوبیا پلو. از قوری گل گلی چایی دارچین تا گواهینامه گرفتن.

من بچه ضعیفی بودم که جلوی هر مشکلی خواست فرار کنه و بره. بازی راهش ندادن تو کمد دیواری قایم شد. تو مدرسه دوستش نداشتن مدرسه ش رو عوض کرد. تو خیابون بهش دست مالیدن و دیگه از اون خیابون رد نشد. میانترمش رو بد داد درسش رو حذف کرد.

مادر جان بهارش رو خاک کردن، چه غلطی بکنه؟گوش بدیم: In The End

هشدار: دارای اصوات داد و بیداد و گیتار برقی می باشد.

۳۴ لایک
من اینجا خودم نیستم. در واقع هیچ کجای دیگر هم خودم نیستم. من آدم خودخواهی ام که خودش را مثل شکلاتی ترین شیرکاکائوی دنیا نگه داشته برای خود خودش و به هیچکسِ هیچکس هم نمی دهدش. اینجا فقط کمتر دیگرانم، همین. لطفا اگر نگارنده را میشناسید، به رویش نیاورید. چه اینجا، چه هرجا.

+پست های خصوصی واقعا خصوصی اند!
پیشنهاد روزانه
برای سفر کرده.
مشت سرخ آهنین
پولدارها قانون ندارند
تعریف های اثر انگشتی
این چارّراه، آن تلفن خانه، این سفیر
چرا باید مؤدب باشیم
بلاگفاک
سرطان
نباید بدانید؟
نذر طبیعت
پدیده سوءتفاهم
به مناسبت روز دختری که زورکی تبریک میگن!!!
چرا لینک و عنوان پستتون رو برمیدارین؟ تا کی مقاومت؟
بایسیکِل ران
تگ ها
بایگانی
شهریور ۱۳۹۷ ( ۶ )
مرداد ۱۳۹۷ ( ۷ )
تیر ۱۳۹۷ ( ۱۰ )
خرداد ۱۳۹۷ ( ۱۰ )
ارديبهشت ۱۳۹۷ ( ۲۲ )
فروردين ۱۳۹۷ ( ۱۴ )
اسفند ۱۳۹۶ ( ۹ )
بهمن ۱۳۹۶ ( ۱۱ )
دی ۱۳۹۶ ( ۲۰ )
آذر ۱۳۹۶ ( ۱۹ )
آبان ۱۳۹۶ ( ۶ )
مهر ۱۳۹۶ ( ۳ )
شهریور ۱۳۹۶ ( ۱۰ )
مرداد ۱۳۹۶ ( ۱۰ )
تیر ۱۳۹۶ ( ۴ )
خرداد ۱۳۹۶ ( ۱۱ )
ارديبهشت ۱۳۹۶ ( ۹ )
فروردين ۱۳۹۶ ( ۶ )
اسفند ۱۳۹۵ ( ۱۵ )
بهمن ۱۳۹۵ ( ۱۴ )
دی ۱۳۹۵ ( ۱۴ )
آذر ۱۳۹۵ ( ۱۵ )
آبان ۱۳۹۵ ( ۲۴ )
مهر ۱۳۹۵ ( ۲۲ )
شهریور ۱۳۹۵ ( ۱۳ )
مرداد ۱۳۹۵ ( ۱۲ )
تیر ۱۳۹۵ ( ۲۵ )
خرداد ۱۳۹۵ ( ۲۴ )
ارديبهشت ۱۳۹۵ ( ۱۳ )
فروردين ۱۳۹۵ ( ۱۰ )
اسفند ۱۳۹۴ ( ۲۵ )
بهمن ۱۳۹۴ ( ۳۲ )
دی ۱۳۹۴ ( ۱۹ )
خرداد ۱۳۹۴ ( ۳ )
ارديبهشت ۱۳۹۴ ( ۲۷ )
فروردين ۱۳۹۴ ( ۱۸ )
اسفند ۱۳۹۳ ( ۲۲ )
بهمن ۱۳۹۳ ( ۲۴ )
دی ۱۳۹۳ ( ۲۹ )
آذر ۱۳۹۳ ( ۲۳ )
آبان ۱۳۹۳ ( ۱۷ )
مهر ۱۳۹۳ ( ۲۰ )
شهریور ۱۳۹۳ ( ۲۸ )
مرداد ۱۳۹۳ ( ۲۷ )
تیر ۱۳۹۳ ( ۱۱ )
خرداد ۱۳۹۳ ( ۲۱ )
ارديبهشت ۱۳۹۳ ( ۱۷ )
فروردين ۱۳۹۳ ( ۲۳ )
اسفند ۱۳۹۲ ( ۳۷ )
بهمن ۱۳۹۲ ( ۶ )
دی ۱۳۹۲ ( ۱۶ )
آذر ۱۳۹۲ ( ۱۴ )
آبان ۱۳۹۲ ( ۹ )
مهر ۱۳۹۲ ( ۱۲ )
شهریور ۱۳۹۲ ( ۱۱ )
مرداد ۱۳۹۲ ( ۱۵ )
تیر ۱۳۹۲ ( ۱۲ )
خرداد ۱۳۹۲ ( ۶ )
ارديبهشت ۱۳۹۲ ( ۶ )
فروردين ۱۳۹۲ ( ۳ )
بهمن ۱۳۹۱ ( ۲ )
دی ۱۳۹۱ ( ۱ )
آذر ۱۳۹۱ ( ۱ )
مهر ۱۳۹۱ ( ۳ )
شهریور ۱۳۹۱ ( ۱ )
مرداد ۱۳۹۱ ( ۱ )
تیر ۱۳۹۱ ( ۲ )
خرداد ۱۳۹۱ ( ۱ )
ارديبهشت ۱۳۹۱ ( ۳ )
راه دررو به وبلاگ دوستان
کمک به موسسه محک
رویاهای کنسرو شده
روزهای زندگی یک مسافر
نیکولا
سیاهچال
خیالپرداز نادان
قناری معدن
پرسپکتیو
ماری جوانا
کاشیها را خیال من آبی می کند
شاهزاده خانومی که نمی خندید
حبه انگور
گرگِ بیابان
اعترافات یک درخت
میلیونر زاغه نشین
مگلاگ
آبو
ویولا
از چشم ها بخوانیم
درامافون
یک نفر دارد خواب می بیند
جیغ صورتی
خودکار بیک
خیالِ واژه
سرنتی پیتی
در گلوی من ابرِ کوچکی‌ست
هذیانات
کافه کافکا
دیزالو
برای هیولای زیر تختم
دنیای وارونه
پنجره می چکد
در من نهفته گویا، یک دایناسور خوب!
در دیار نیلگون خواب
زلال؛ مثل چشمه، مثل اشک
آشتی با دیونیسوس
دامنِ گلدارِ اسپی
همیشه تنها
کوچ
قالب: عرفان و جولیک بیان :|